Balearska ostrva u Španiji su veoma popularna destinacija za odmor među Evropljanima. Na oko 300 kilometara od Valensije leži Balearski arhipelag, jedinstveni deo Španije koji čine četiri ostrva: Majorka, Menorka, Ibica i Formentera.
Mada gotovo svi stanovnici ovih ostrva govore španski jezik, njihov lokalni jezik su zapravo dijalekti katalonskog jezika.
Ibica je poznata kao ostrvo zabave, ali na njoj se nalazi i predivan Stari grad i mnoštvo lepih padina za šetnju.
Majorka je najveće ostrvo puno kontrasta: tu su skupi, ekskluzivni hoteli, ali i mnoštvo stvari u kojima će uživati ljubitelji prirode.
Menorka je raj za one koji ne vole buku i gužvu. Tu je nekoliko arheoloških nalazišta i mnoštvo očaravajućih plaža.
I na kraju, tu je Fromentera, najmanje ostrvo koje privlači mnoštvo turista koji vole da se izležavaju i kupaju na predivnim plažama, bez mnogo galame i buke. Bez obzira na to kakav odmor najviše volite, na Balearskim ostrvima ćete to sigurno naći.
Majorka
Majorka je najveće ostrvo u ovom arhipelagu. Na njemu se nalazi prestonica, Palma de Majorka, predivan grad sa velikom gotskom katedralom i privlačnom Starom četvrdi.
Južno od Palme se nalazi nekoliko “klaberskih” gradova, Magaluf i Plama Nova, a na severu ostrva je popularan turistički grad Port d’Alkudija. Na severnom delu ostrva nema ni traga gužvi, muzici i žurkama koje traju do ranog jutra. Ovde ćete naći mnoštvo malih, planinskih sela i skrovitih odmarališta. Jedan od najboljih načina da obiđete ovaj deo Majorke jeste da krenete starim vozom iz Plame de Majorke kroz planine. Majorka je poznata kao relativno pristupačno letovalište kada je reč o cenama, a poznata je po svojoj izvanrednoj lepoti i mnoštvom sportova koji nisu ograničeni samo na more – ovde možete uživati u šetnji, planinarenju i vožnji bicikla.
Šta raditi na Majorki?
- Iznajmite kola i vozite se polako duž zapadne obale ostrva – sigurno će vas očarati. Počnite u Valdemosi, drevnom selu poznatom po svojoj rustičnoj lepoti i nastavite do Real Kartuhe, omiljeno mesto Žorž Sand i Šopena. Zatim se provozajte strmim putevima kroz krečnjačke stene, borove šume, i skrovite zaseoke duž planine Tramuntana kroz Sole, čudesan planinski gradić poznat po mirisnim zasadima limuna i secesionističkoj arhitekturi, sve dok ne stignete do Kap de Formentora, severnog vrha ostrva.
- Posetite studio majstora surealizma. U Palmi se nalazi muzej posvećen radovima katalonskog surealističkog slikara Žuana Miroa. Jedna od glavnih izložbi je Sert Studio, njegovih poslednji, uglavnom nezavršeni radovi.
- Isprobajte vina u lokalnim vinarijama.
Kako stići na Majorku?
U Palmi se nalazi aerodrom na koji sleću gotovo sve evropske avio kompanije. Do ostrva možete stići i trajektom iz Barselone, Valensije ili Denije. Kada stignete na Majorku, od ostalih ostrva ćete lako stići trajektom.
Menorka
Menorka leži severozapadno od Majorke. Ovo je nešto mirnija alternativa Majorki i Ibici – ako želite da provedete odmor na nekom lepom ostrvu bez klubova i pijanih tinejdžera koji galame, Menorka je idealan izbor. Pomislite samo na plaže okupane suncem, kobaltno plavo more i brda pokrivena šumom. Sjajno ćete se provesti i ako obiđete glavni grad ostrva, Maon, kao i živopisnu luku Sjudadela.
Šta raditi na Menorki?
- Istražite neku od skrovitih uvala sa tirkiznom vodom i okruženih strmim liticama i borovima. Kala Trukveta je poznata po plitkoj vodi i divljoj šumi koja je okružuje; Kala Pregonda je pozanta po crvenkasto-zlatnom pesku i mnoštvom malih ostrvaca koja se nalaze u moru.
- Isprobajte čuveni sir saovog ostrva, maon, koji se pravi od pasterizovanog mleka i fermentiše do šest meseci.
- Neka od najboljih arheoloških nalazišta iz praistorijskog doba se nalaze na ovom ostrvu. Ulaz u Trepuko je besplatan, a u Talati de Dalt košta četiri evra. Tu možete videti drevne ostatke naselja iz talajotskog doba.
Kako stići na Menorku?
U Maonu se nalazi aerodrom, tako da verovatno možete uhvatiti neki direktan let, bez presedanja na Majorki. Ako ste rešili da tokom jednog odmora obiđete sva Balearska ostrva, ovo je najbolje mesto da započnete putovanje. Odavde možete otići trajektom do Majorke, a zatim do Ibice.
Ibica
Ibica je svetska prestonica zabave, poznata po klubovima i barovima koji se gotovo nikada ne zatvaraju. Plaja den Bosa na istočnoj i San Antonio na zapadnoj obali su dva najpopularnija mesta za klabing, dok su Kas Majorki, Port de San Migel i Kala de San Visent nešto mirnija i prikladnija za pravi odmor. Kada ne obilazite klubove, možete uživati na nekoj od skrovitih peščanih plaža i šetnji po ostrvu.
Šta raditi na Ibici?
- Obiđite zabačeni, severni deo ostrva na konju. Tu se nalazi i mali park prirode, Es Murta, ili “Dolina konja”. U njemu se nalazi rehabilitacijski centar za napuštene i bolesne konje. Ove možete prošetati po divnoj šumi, peščanoj obali i utabanim planinskim stazama.
- Idite u hipi-market Punta Arabi. U njemu se nalazi preko 500 različitih štandova sa ručno rađenim nakitom, odećom, nameštajem i dekorativnim predmetima. U spomen na hipike koji su se prvi naselili ovde tokom šezdesetih godina, svake srede se održava pijaca na kojoj uvek ima i žive muzike i veoma je zanimljiva turistima.
- Posetite Dalt Vilu, utvrđeni feničanski grad koji je danas pod zaštitom UNESCO-a. Popnite se uskim kamenitim putićem do ulaza Portal de ses Taules. Tu su i katedrala svete Marije, Biskupova palata i stari zamak iz 16. veka sa kog se pruža panoramski pogled na grad.
Kako stići na Ibicu?
Ibica se nalazi jugozapadno od Majorke i do nje se lako stiže sa ovog ostrva, kao i iz Valensije, Denije i Barselone. Na ostrvu postoji aerodrom, tako da možete doći i avionom.
Formentera
Maleno ostrvo Formentera se nalazi samo šest kilometara južno od Ibice, ali kada je reč o atmosferi, prosto ne može biti dalje. Pošto je dugačko samo 19 kilometara, lako ga je obići čak i ako ste “stacionirani” na Ibici i dođete ovde na jedan dan. Ovo ostrvo je nalik na neko karipsko ostrvo, sa belim, sitnim peskom i tirkiznom vodom. Najpoznatije atrakcije na ostrvu su dva svetionika: svetionik La Mola, o kome je pisao i Žil Vernn, kao i Es Kap de Barbarija, koji se vidi u poznatom španskom filmu Lucia y el Sexo. Na ovom ostrvu je ronjenje veoma popularno.
Šta raditi na Formenteri?
- Provedite jedan dan (ili i više) na nekoj od ovih zadivljujućih plaža. Mighorn je odlična plaža za ronjenje i najduža je. Pesak je beo, tako da je ovo sjajno mesto za sunčanje. Kalo Saona je ljubak zaliv okružen šumama i crvenim liticama. Ses Iletes je možda i najlepša plaža – kristalno čista voda, peščane dine sa pokojim busenom trave i mnoštvo lepih kafića.
- Idite do obližnjeg Espalmatora, malog ostrva punog malih, lepih uvala. Tu se nalazi i nekoliko lekovitih izvora sa lekovitim blatom. Do tamo možete stići trajektom iz La savine. Ova ljupka oaza je potpuni beg od civilizacije – bez hotela i restorana, samo dostojanstvena osmatračnica i zvuci prirode.
- Ovo ostrvo je veoma malo i kao stvoreno za vožnje biciklom. Samo u 2015. godini je uređeno 13 dodatnih biciklističkih staza, pored postojećih 19. Jedna od najdužih ruta vodi biciklistu na opuštenu vožnju od Faro de la Mole kroz drvorede smokava, zatim pored rimskih ruševina do Es Kala, malog ribarskog sela u kom ćete moći da probate najbolju morsku hranu na svetu.
Kako stići na Formenteru?
Na ostrvu se ne nalazi aerodrom, tako da možete stići samo trajektom sa Ibice.
Kada ići na Balearska ostrva?
Balearska ostrva se nalaze u sred Sredozemnog mora, što znači da su za njih karakteristična suva, topla leta i blage zime. Ako želite da izbegnete mase turista koji opsedaju Balearska ostrva i da uživate u prirodi, posetite ova ostrva u maju, junu ili septembru. Temperature se tada kreću između 15 i 26 stepeni Celzijusa. U julu i avgustu su temperature preko trideset stepeni.
U oktobru počinje hladnije vreme, tako da mnogi restorani i kafići skraćuju radno vreme ili potpuno prestaju da rade tokom zime.Za Balearska ostrva je karakteristično blago vreme do proleća, a prosečna temperatura je oko 12 stepeni. Tada pada i više kiše.
Saveti oko putovanja na Balearska ostrva
Ako želite da obiđete sva Balearska ostrva, iznajmite kola na Majorki i krenite u obilazak. Ako ste došli u sezoni, nemojte iznamljivati kola jer nećete imati gde da ih parkirate. Umesto toga, iznajmite skuter. Na Formenteri postoji prevoz koji obilazi ostrvo i staje na nekoliko plaža. Ako vas mrzi da čekate, uradite ono što radi lokalno stanovništvo – idite pešice ili biciklom.
Na Ibici i Menorki ćete videti mnoštvo luksuznih butika, dok je Formentera poznatija po radnjama u kojima se prodaje nekonvencionalna odeća i nakit. Mnoge radnje rade po čitav dan, ali ćete naći i one koje su zatvorene od jedan do pet popodne.Balearska ostrva su poznata i po pijacama. Pijace se održavaju različitim danima u različitim mestima.
Radno vreme restorana zavisi od sezone i lokacije. Tokom letnje sezone, većina restorana na Majorki i Ibici je svakodnevno otvorena, dok su na Menorki i Fromenteri obično zatvoreni za ručak nedeljom i ponedeljkom. Takođe, u sezoni su vam rezervacije neophodne. Van sezone se radno vreme menja. Neki restorani se zatvaraju do proleća, dok neki samo skraćuju radno vreme. Najbolje je da uvek pozovete i proverite da li restoran radi i do kada.
Balearska ostrva su poznata po predivnim plažama.Sve plaže u Španiji su javne. Hoteli plaćaju velike sume za privilegiju da posetiocima naplaćuju ležaljke i suncobrane. U zavisnosti od lokacije, to zadovoljstvo vas može koštati između četiri i deset evra.
Od jula 2016. godine, plaća se dodatna turistička taksa. Cena se kreće od pola evra na dan za smeštaj u hostelima pa do pet evra na dan za smeštaj u luksuznijim hotelima, sa popustima za duži boravak. Čak i putnici koji silaze sa kruzera moraju da plate ove takse.
Posetioci koji planiraju duži boravak u Palma de Majorki mogi dobiti popust na ulaznice za gradske atrakcije, deset besplatnih vožnji autobusom i popuste na hranu i šoping sa Palma Pasom.